Co należy sprawdzić przez zakupem działki w górach?

1. Sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Dlaczego MPZP jest tak ważny?
Pierwszym krokiem, zanim zdecydujesz się na zakup działki w górach, jest sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Dokument ten określa, jakie jest przeznaczenie terenu oraz jakie są warunki i ograniczenia zabudowy.
Na co zwrócić uwagę w MPZP?
- Przeznaczenie działki – czy działka jest w terenie zabudowy jednorodzinnej, siedliskowej czy rekreacyjnej lub czy znajduje się na terenach rolnych bez możliwości zabudowy kubaturowej.
- Wskaźnik zabudowy i współczynnik intensywności pokaże jakiej powierzchni może być zabudowa na wybranej działce
- Wysokość zabudowy – MPZP w terenach górskich określają maksymalną wysokość budynków do poziomu terenu przy budynku lub przy najniższym wejściu do budynku co jest ważne w kontekście budowy domu na górskich stokach.
- Geometria dachów i kąt nachylenia połaci dachowych -należy pamiętać, że teren Sudetów to charakterystyczna zabudowa i zapisy MPZP chronią ją co powoduje, że najczęściej zapisy pozwalają jedynie na dachy dwuspadowe, symetryczne o kacie nachylenia od 30-45 stopni

2.. Jeśli działka nie jest objęta MPZP to musi posiadać warunki zabudowy (WZ)
Warunki Zabudowy to dokument, który występuje się do Urzędu Gminy i określa on zasady i warunki zabudowy na podstawie analizy zabudowy sąsiadującej z wybrana działka. Nie każda działka spełnia warunki do uzyskania dokumentu dlatego tak ważne jest przy zakupie aby to sprzedający wcześniej uzyskał taki dokument w innym razie jest ryzyko zakupu działki bez możliwości zabudowy.
3. Wyzwania związane z terenem górskim
Rzeźba terenu i warunki geologiczne
Budowa domu na wzniesieniach niekoniecznie wiązać się musi z większymi kosztami. Tereny wokół Karkonoszy charakteryzują się występowaniem zwietrzeliny, która dość łatwo daje się ukształtowywać bez konieczności wykonywania zabezpieczeń przed osuwaniem. Im wyżej znajduje się działka tym mniejsze jest zagrożenie występowania wód gruntowych.
- Forma zabudowy –przy tworzeniu projektu domu ważne jest wykorzystanie spadku terenu. Możliwość tworzenia piętrowych domów z wejściem z obu kondygnacji na teren działki to niewątpliwie ogromna zaleta wpisania domu w skarpę
- Gotowe projekty –trzeba pamiętać, że gotowe projekty nie są przystosowane do terenów górskich a w szczególności do budowy na stokach. Również należy pamiętać, że z względu na wysokość nad poziomem morza dokumentację konstrukcji należy dostosować do wyższej kategorii śniegowej i wiatrowej.
Dostęp do działki i komunikacja
W górskich miejscowościach działki często znajdują się z dala od głównych dróg. Przed zakupem warto upewnić się, że do działki prowadzi dojazd, najlepiej droga publiczna. W przypadku dróg prywatnych czy leśnych może być konieczne uzyskanie zgody na ich użytkowanie. Do wszystkie „Działek z Widokiem” można dojechać utwardzonymi drogami, a dodatkowo w ramach ceny działki zespół przygotuje wewnętrzne drogi dojazdowe do działek, a gdzie potrzeba dodatkowe utwardzenie – jak w przypadku działce w Paprotkach, które są widoczne na zdjęciu poniżej.
4. Woda i media – dostępność i wyzwania
Źródło wody
W terenach górskich dostęp do miejskiej sieci wodociągowej nie zawsze jest możliwy, co może oznaczać konieczność wykonania studni głębinowej. Na większości terenów wokół Karkonoszy wody głębinowe występują w sporej ilości należy jedynie pamiętać o uzdatnianiu wody, gdyż zawiera ona dużo minerałów.
Prąd i inne media
W górach działki często znajdują się z dala od sieci energetycznych, kanalizacyjnych czy gazowych. Dobrze jest sprawdzić możliwość podłączenia prądu oraz zaplanować alternatywne źródła energii (np. panele słoneczne, generatory) i ścieki (szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków). Wszystkie działki w portalu „Działki z Widokiem” są w procesie pozyskiwania promesy na podłączenie prądu od Taurona.
5. Formalności i pozwolenia – co warto wiedzieć?
„Działki z Widokiem”, które nie są objęte MPZP posiadają aktywne Pozwolenie na Budowę
Chroniąc Państwa przez groźbami wynikającymi z wygaśnięcia WZ wykonujemy na podstawie warunków zabudowy pozwolenia na budowę, które wraz z sprzedażą przepisujemy prawomocnie na Państwa. Zabezpiecza to Państwa własność przed wprowadzeniem MPZP niezgodnego z zapisami WZ np. zabraniającymi zabudowy na działce. Jeśli przekazany projekt nie jest zgodny z Państwa marzeniami, możecie Państwo wystąpić o wydanie pozwolenia zamiennego zgodnego z warunkami zabudowy.
Zapraszamy do kontaktu z naszym Ekspertem!